התנאי לתשובה

6 שנים
343 צפיות
18082013144812_5316315

כל אחד ואחד מאיתנו, חש בימים אלה (חודש אלול) הזדהות מיוחדת בעת תפילת שמונה עשרה באמירת 'השיבנו אבינו לתורתך וקרבנו מלכנו לעבודתך והחזירנו בתשובה שלמה לפניך', כולנו חפצים באמת לעזוב כבר לצמיתות את הרגלים השליליים ולעשות תשובה שלימה. וכל מי שעוסק בתשובה יודע היטב כמה סייעתה דשמיא (עזרה מהשמיים) נצרכת לשם עשיית שינוי מהותי בחיים. וכאן נשאלת השאלה, אם היו מחברי נוסח התפילה – אנשי כנסת גדולה מתייעצים איתנו, היכן הברכה המתאימה ביותר לבקש על לימוד תורה? מן הסתם הינו בוחרים את ברכת 'חונן הדעת', אם כן מדוע באמת פותחת ברכת 'הרוצה בתשובה' במילים 'השיבנו אבינו לתורתך'? איך וכיצד נכנסה התורה לסוגיית עשיית תשובה?

את התשובה לכך נקבל אם נפנים לתוכנו את המסר מהמעשה הבא: אדם אחד ראה פעם את חברו נרגש ונרעש לפני בא יום הדין, פנה אליו האיש בתמיהה 'מה אתה כל כך נפחד? תלמד ממני, אני בטוח שאכתב לאחתם לאלתר לשנה טובה. לא יאונה לי כל רע שהרי אני אדם טוב, לא גונב, לא רוצח, לא עושה בעיות לאף אחד, לא נוסע בשבת, עושה קידוש, מניח תפילין.. תדע לך'  סיים האיש את דבריו 'מי שהוא טוב- יהיה לו רק טוב'. ענה לו החבר 'ומה עם לשון הרע, למשל? אתה יודע את שבעת התנאים לאמירת לשון הרע'?  'לא' ענה החבר 'אבל אני מדבר רק לשון הטוב, אין לי מה לדאוג'. ושוב שאל אותו החבר ' ומה אם שמירת שבת? האם אתה יודע את שלושת התנאים איך בוררים אוכל בשבת'?  'בורר'? התפלא הלה 'ממממ….. מה זה בכלל בורר'?..

אחים יקרים ואהובים!

בכדי לעשות תשובה- אנחנו מוכרחים, כן, מוכרחים להיות בקיאים היטב בהלכות. מה מברים על קורנפלקס ומה על גרעיני אבטיח? האם מברכים על עוגה או על גלידה בסוף ארוחה עם פת(לחם) ?  האם מותר לעשות טחינה בשבת? האם מותר לענות דברי גנאי כששואלים אותי בנושא 'שידוכים'? האם מותר לי לעכב דמי 'ועד בית' כשיש לי טענות 'מוצדקים' על הנהלת הוועד? לכל השאלות הללו יש תשובות בספרי ההלכה, אבל בשביל לדעת שיש כאן בכלל שאלה, חייבים לקבוע עיתים לתורה.  בעל תשובה ללא לימוד תורה, דומה לאדם המשתמש במכשיר מוכלל עם רצון טוב לשמור עליו, אבל אם אינו יודע את כללי השימוש על בוריים, המכשיר ייהרס כבר בימים הראשונים שלו, החמצן של התשובה הוא לימוד התורה. ואולי מפני זה באמת פותחת ברכת 'הרוצה בתשובה' במילים: 'השיבנו אבינו לתורתך, וקרבנו מלכנו לעבודתך' ורק אחר כך יש אפשרות ל'החזירנו בתשובה שלימה לפניך'.

למעשה, לא רק לימוד ההלכה מסייע לתשובה, אלא גם בכל לימוד ולימוד בכל חלקי התורה עם רצון אמיתי להשתנות לטובה, יש כוח סגולי עצום לעורר את לב האדם ולקרבו לאביו שבשמיים כמאמר חז"ל (פתיח למדרש איכה) הלוואי אותי עזבו ותורתי שמרו, שהמאור שבה מחזירם למוטב. נמצאנו למדים שהחיזוק בלימוד התורה בימים אלה, והמאמץ להשתתף בשיעורי התורה בכל ימות השנה, יכולים להוות עבורנו הכנה נפלאה ליום הדין.

שנזכה להיכתב ולהחתם לאלתר לחיים טובים ולשלום בספרם של צדיקים אנחנו וכל בית ישראל, אמן.

תגובות הגולשים:


ניווט באתר